"Det lyser i stille grender av tindrande ljos i kveld", er starten på en kjent og kjær julesang med tekst av Jakob Sande. Det er grunn til å reflektere over disse verselinjene i etterkant av julehøytida og ved inngangen til 2010. Hvordan skal vi løse utfordringene og mulighetene i grendene og bygdene vi har i dag?
"Der drømmen blir virkelighet" er visjonen for Indre Namdal de kommende årene. Følgende satsingsområder er prioritert i fylkesdelplan for Indre Namdal for perioden 2009 – 2012;
1. Arbeidskraft og kompetanse
2. Attraktivitet, livskvalitet og helse
3. Bruk av naturressurser i et bærekraftig perspektiv
4. Kommunikasjoner
At kommunene Namsos, Namdalseid, Fosnes og Overhalla kommuner har gått sammen om å etablere Midtre-Namdal samkommune er også et resultat av at en blir bedre av å gjøre ting sammen. Men for å få "lys i husan" i Namdal kreves det politikere som setter handling bak ordene sine. Det bør være store forventninger til å få realisert tiltakene som er knyttet til satsingsområdene.
Distriktssenteret arbeider tett på kommuner og ulike lokale utviklingsprosjekt i hele landet. Erfaringer Distriktssenteret har gjort oss dette ene året vi har vært i aktivitet har stor overføringsverdi til utfordringene som Namdal står ovenfor.
Når en skal arbeide for å få en positiv befolkningsvekst må en arbeide helhetlig, systematisk og langsiktig. Det er viktig at en ser mulighetene, og tar utgangspunkt i dem. En kan lese SSB sine befolkningstall med mange innganger. Distriktssenteret oppfordrer politikerne til å ha like stort fokus på innflyttertallene som på nettotallene. Det er viktig at de 71 personene som flyttet til Nærøy i 3. kvartal i år blir tatt imot som ekte Nærøyværinger slik at de slår rot og blir værende i kommunen. Det er like viktig at de 15 som flyttet inn til Namsskogan i samme kvartal blir tatt imot på samme måte. Det var til sammen 1.210 personer som flyttet til Nord-Trøndelag i 3. kvartal. Vi må ikke finne igjen disse på utflytterstatistikken i de kommende kvartalene.
Hva må til for at tilflytterne skal bli boende i Nord-Trøndelag? I bo- og flyttemotiv undersøkelsen til SSB og NIBR (okt. 08) vart 10 000 personer spurt om motivene for å flytte og/eller bli boende. Svarene er at stedets attraktivitet betyr mye for hvor folk vil bo. En ren jobbmotivert flytting er ikke så vanlig som før. I dag betyr kvaliteter med stedet mer. Alle bør derfor satse mer på kulturtiltak – kultur løfter attraktivitet. Vi trenger fremdeles mer forståelse av at kultur og kulturarenaer betyr mye for stedets attraktivitet og konkurransekraft.
"Der drømmen blir virkelighet" er et sterkt løfte til tilflytterne til Namdal. For at vi om 4 år kan si at drømmen er oppfylt burde både regionrådet og samkommunen kunne koste på seg en innbyggerundersøkelse ved utgangen av 2012. Det burde være interessant for både kommuner og fylkeskommune å få dokumentert årsakene til og effektene av tilflyttingen.
Vekstkrafta må komme nedenfra. I dette arbeidet er det spesielt viktig å involvere unge og de som nettopp har flyttet til stedet. Dette er også sentrale målgrupper i alle omdømmeprosesser. De formidler budskap og historier om hjemstedet sitt som har stor innvirkning på de som mottar budskapet. En kommunes omdømme, eller omdømmet til en region handler om hvilket bilde resten av omverden får på netthinnen når de hører navnet på kommunen/regionen forutsatt at de faktisk forbinder noe med aktuelle kommune eller region. Kommunens omdømme påvirkes av mange ulike aktører, som for eksempel politikere, bedrifter, kulturutøvere, idrettsutøvere og kommunens som vertskap for gjester. Mange kommuner har i dag dårligere omdømme enn de fortjener. Nærøy, Snåsa, Lierne, Flatanger og Fosnes kommune har i løpet av 2009 tatt tak i omdømmearbeidet og ønsker å arbeide systematisk med dette i årene framover. Nærøy kommune har deltatt på Distriktssenteret sin omdømmeskole i 2009 og Snåsa, Lierne (Midt-Skandinavisk regionprosjekt), Flatanger og Fosnes kommune skal få besøk av Distrikssenteret sitt inspirasjonsseminar i januar og februar 2010.
Her kommer noen andre gode råd til politikerne i Namdal som skal "få lys i husan" og oppfylle innbyggernes drømmer:
- Tenke langsiktig og realistisk
- Sikre forankring hos innbyggerne - mobilisering og medvirkning er en suksessfaktor
- Det må være forutsigbarhet i politiske vedtak
- Vær gode fortellere – synliggjør det unike ved grenda, bygda, kommunen eller regionen
- Ha mot og tro!