Gå til hovedtekst
  1. a
  2. a
  3. a

Møteplass

Hvorfor kunnskapsbasert distriktsutvikling?

06.09.2011

Under Forskningsdagene arrangerer Distriktssenteret, i samarbeid med Høgskolen i Nord-Trøndelag og Trøndelag Forskning og Utvikling, et miniseminar om forskningens rolle i lokalt utviklingsarbeid. Utgangspunktet er Distriktssenterets rolle som kompetanseorgan.

Starter
29.09.2011 11:30
Slutter
29.09.2011 14:00
Sted
Høgskolen i Nord-Trøndelag, Steinkjer.

Kunnskap er viktig i utviklingsprosesser på mange måter, sier seniorrådgiver Lillian Hatling, Distriktssenteret. Vi må bli dyktigere på å dokumentere hva som virker, og på å lære av andres erfaringer. Bare slik unngår vi å gjøre de samme feilene flere ganger og bruker ressursene på det som har effekt.

Distriktssenterets rolle er å være kompetanseorgan, ved å framskaffe og dele kunnskap basert på innhentede erfaringer og forskning fra utviklingsaktører, ildsjeler, myndigheter og kunnskapsmiljø.

Miniseminar

- Miniseminaret bør være interessant både for de som driver praktisk distriktsutviklingsarbeid, for de som utformer virkemidlene, og for de som studerer og forsker på området, sier kommunikasjonsrådgiver Bjørnar Leknes, Høgskolen i Nord-Trøndelag. - Vi tar sikte på å gjøre dette praktisk nyttig både for brukerne og produsentene av kunnskap.

Det blir tre faglige innlegg:

  • Hvorfor kunnskapsbasert distriktsutvikling?
  • Eksempler på relevant forskning med relevans for å lykkes med samfunnsutvikling
  • Hva kjennetegner de som starter med tilleggsnæringer i tillegg til landbruksvirksomheten?

Distriktssenteret står for de to første faglige bidragene, mens førsteamanuensis Jorunn Grande, Høgskolen i Nord-Trøndelag bidrar med det tredje. Både undervis og etter innleggene blir det muligheter for spørsmål og diskusjon.

Mye kunnskap eksisterer

- Distriktssenteret (Kompetansesenter for distriktsutvikling) arbeider hovedsaklig med å hente inn, systematisere og formidle kunnskap og erfaringer om lokale utviklingstiltak, sier seniorrådgiver Lillian Hatling, Distriktssenteret.

- Vi forsker ikke selv, men samarbeider med forskningsmiljø over hele landet for å dokumentere effekten av distriktspolitiske tiltak eller skape grunnlag for å forme framtidas distriktspolitikk.

Velkommen til kompetanselunsj

Vi starter med en enkel lunsj klokken 11:30 i kantina ved Høgskolen i Nord-Trøndelag i Steinkjer den 29. september. Det faglige programmet begynner klokken 12:00 i tilstøtende lokaler, rom C106. Alle er hjertelig velkomne!

Se også Trøndelag Forskning og Utvikling sin nettside

Publisert: 06.09.2011    Endret: 16.09.2011

Kontaktperson
Relatert innhold