Omdømmeskolen utfordrer og motiverer. Det viser resultat fra spørrundersøkelse blant deltakerne av Omdømmeskolen 2009. Foto: Distriktssenteret
Nyhet
Omdømmeskolen motiverer
15.04.2010
Omdømmeskolen gir relevant faglig kunnskap og motiverer kommuner til innsats for omdømmebygging. Det viser følgeevalueringen som er gjort så langt.
Distriktssenteret arrangerte i 2009 Omdømmeskolen med 37 deltakere fra 12 kommuner og et regionråd. For å få svar på hvilke effekter Omdømmeskolen har for kommunenes arbeid med eget omdømme ble Ordkraft engasjert for å foreta en følgeevaluering.
Følgeevaluering
Evalueringen blir delvis gjennomført gjennom en spørreundersøkelse blant deltakerne i desember/januar 2010, som gjentas i august 2010. I tillegg følges arbeidet i kommunene Berlevåg, Bømlo, Jølster, Nord-Fron og Steinkjer over 1 år. Ved evalueringens oppstart ble det gjennomført en kartlegging av kommunenes arbeid, som skal gjentas med en resultatmåling i oktober 2010.
Motiverte deltakere
Det denne første kartleggingen fra Ordkraft viser, er at deltakerne mener det faglige innholdet på Omdømmeskolen 2009 var svært relevant for deres situasjon i kommunene, og de klarer å relatere det teoretiske innholdet til det praktiske arbeidet. Deltakelsen har også ført til at de har blitt betydelig mer motivert til å arbeide med omdømmespørsmål og omdømmestrategier.
-Det er for tidlig å si noe om effektene av deltakelsen på Omdømmeskolen, men det er en viktig tilbakemelding å se at teori omsettes i praksis, sier prosjektleder Anne Irene Myhr i Distriktssenteret.
Faglig innhold koplet med erfaringer
De foreløpige tilbakemeldingene forteller at det har vært riktig å tilby deltakerne et faglig innhold sammen med praktiske eksempler. I tillegg oppleves det å delta i diskusjoner sammen med kommuner i samme situasjon som svært nyttig og inspirerende.
Erfaringsoverføring til Omdømmeskolen 2010
Prosjektleder Anne Irene Myhr i Distriktssenteret sier at det i forbindelse med planleggingen av Omdømmeskolen 2010 legges stor vekt på tilbakemeldingene fra deltakerne i 2009. Derfor vil årets Omdømmeskole i enda større grad bruke case og praktiske eksempler på samlingene.
-Det å skape nettverk og dialog mellom rådmenn, ordførere og prosjektledere som jobber med omdømmearbeid, og som har vært og er midt i omdømmestrategiprosesser, oppleves som en god måte å overføre erfaringer på, avslutter Anne Irene Myhr.
Publisert: 15.04.2010 Endret: 29.06.2010