Nyhet
Hard konkurranse for å bli «Norges mest attraktive sted»
10.02.2012
Fra bykjernen i Oslo til ytterst langs Finnmarkskysten – bygder, byer og kommuner i hele landet konkurrerer nå om å bli «Norges mest attraktive sted» i 2012.
Over 300 kreative nominasjoner er så langt sendt til Distriktssenteret i konkurransen som ble utlyst av kommunal- og regionalminister Liv Signe Navarsete. Vinneren får 250.000 kroner til et lokalt formål.
- Vi er overveldet over den positive responsen til «Statens pris for attraktiv stad», og de kreative forslagene fra hele landet. Hele Norge har engasjert seg og gitt sterke, detaljerte beskrivelser av hvorfor akkurat deres sted skal vinne i år, sier Torhild Lamo hos Distriktssenteret. Hun minner om at alle fortsatt kan nominere sitt sted frem til søndag 12. februar.
Det er første gang i år at «Norges mest attraktive sted» kåres. Norgeskartet på Facebook, som gir oversikt over alle nominasjonene og plasserer dem på kartet, er stappfullt av gode forslag:
«Det gnistrer i grendene!». «Et fantastisk sted med tiltaksomme unge mennesker som har beriket plassen, flyttet til med sin skaperevne og etablert ny næring og aktivitet». «Moske, helsedirektoratet, hijabutsalg, politistasjon, restauranter, jødisk museum, UDI, masse trafikk og gode naboer. Multikulturelt og moro. Rett og slett Norges beste plass!».
Har du et bedre forslag? Slik kan du melde på ditt sted:
Sammen med navnet på stedet du mener er Norges mest attraktive, sender du en kort beskrivelse av stedet og arbeidet som har gjort det mer attraktiv til post@kdu.no innen 12. februar.
Du kan også nominere stedet ditt via Facebook: https://www.facebook.com/#!/norges.beste.sted
Om «Statens pris for attraktiv stad»:
Kåringa er årlig og skal fremheve og hedre kommuner og/eller andre aktører som har vist vilje og evne til å skape et levende og attraktivt sted å bo, arbeide, drive næring og besøke. Alle kan foreslå kandidater, og det kåres én vinner. Kommunalminister Liv Signe Navarsete lanserte Statens pris for attraktiv stad høsten 2011. Årets tildeling skjer i juni 2012. Juryleder er Erling Dokk-Holm.
Publisert: 10.02.2012 Endret: 10.02.2012