Hopp til innhaldet
Distriktssenteret
Artikkel

Kommunale strategier for rekruttering av kompetent arbeidskraft​

Distriktskommuner står i en betydelig mangel på arbeidskraft i privat og offentlig sektor. Utfordringen er både å tiltrekke ny arbeidskraft, og å beholde og videreutvikle tilgjengelig arbeidskraft.

18. april 2024

Kommunens dobbeltrolle

Når det gjelder rekruttering har kommunen en dobbeltrolle, som både arbeidsgiver og samfunnsutvikler.

Som arbeidsgiver ønsker kommunen å få tak i fagfolkene den trenger. Samtidig er kommunen samfunnsutvikler, en rolle hvor det forventes at kommunen legger til rette for at andre arbeidsgivere i kommunen også får tak i de fagfolkene de trenger.

Hvordan lykkes med rekruttering?

For å lykkes med rekruttering kreves en strategisk, helhetlig og planmessig tilnærming i kommunen. Rekruttering handler om å ta vare på eksisterende og nye innbyggere.

Rekruttering av arbeidskraft handler også om å jobbe systematisk med utenforskap (opnar i nytt vindauge) for å aktivisere arbeidskraftreserven hos de som står utenfor arbeidslivet.

Hva kan ordfører og kommunedirektør gjøre?

Kommunens ordfører og kommunedirektør må diskutere hvordan de ønsker å jobbe med rekruttering for kommunen som arbeidsgiver og samfunnsutvikler. Det kan være lurt å invitere fagpersoner og ressurspersoner til en idémyldring. Hva gjøres i kommunen som er bra allerede? Hva burde gjøres? Hvem har ansvaret? Hva kan gjøres annerledes? Hva trenger vi gjøre på kort og på lang sikt? Hvem kan vi samarbeide med?

I arbeid med rekruttering er det viktig å skaffe seg et godt kunnskapsgrunnlag for de to rollene kommunen har, ha gode prosesser og bli enige om hvilke strategier kommunen skal prioritere for å rekruttere arbeidskraft.

Ordføreren kan sette rekruttering på dagsorden i formannskapet og kommunestyret. For eksempel kan man gjennomføre et politisk verksted med rekruttering som tema for å se nærmere på utfordringer og muligheter. Ordfører kan sørge for at det gjøres strategiske veivalg om rekruttering og at satsninger blir synliggjort i kommuneplanens samfunnsdel og prioriteres i økonomiplan og budsjett. 

Kommunedirektøren må legge til rette for politisk dialog og kartlegge mulige strategiske veivalg for å sikre rekruttering av arbeidskraft. Kommunedirektøren kan presentere kunnskap fra kartlegginger, arbeid internt i kommuneorganisasjonen og ekstern dialog med næringslivet og bedrifter. Kommunedirektør kan også bistå med bruk av gode verktøy som hjelper de folkevalgte å prioritere.

Kommunedirektøren har et særskilt arbeidsgiveransvar som kommunens øverste administrative leder.

Verktøy og eksempel

Her kan du lese mer om et verktøy (opnar i nytt vindauge)som kan brukes når kommunen skal synliggjøre prioriteringer.

Du finner også eksempel på gjennomført kartlegging, og et A3-ark med tom tavle til bruk i egen kartlegging.

Artikler, metoder og verktøy

Gjennom årene har Distriktssenteret samlet forskning, kunnskap, og praktiske eksempler på rekrutteringsarbeid fra kommuner. Disse eksemplene spenner over viktige områder som bolyst, bomiljø, omdømmebygging, kommunale tjenester, samfunnsplanlegging, stedsutvikling, kommunikasjon og samarbeid med næringslivet og andre aktører. Denne kunnskapen kan hjelpe kommuner som vil jobbe strategisk for å møte arbeidskraftbehovene.